U NÁS NA STATKU

Jak to celé začalo....

Náš příběh

.....byl to osud, který zavedl vracejícího se kovboje s jeho koněm, na Haďůvky v Bílých Karpatech, kde se mu otevřel nádherný pohled na krajinu... to místo i chalupa, která se tam nachází mu učarovalo... a osud znovu zafungoval, když o nějaký čas později narazil na prodej této nemovitosti... nicméně součástí prodeje byl i zchátralý zemědělský areál v obci Komňa... a protože je povoláním stavitel a současně i spolumajitel Statku Olšany se 40 koňmi a chovným stádem skotu Highland, byla to jen otázka času... pustil se do budování a přeměnil toto místo v krásný zemědělský areál...

Dnes máme ve stáji ustájených 30 koní včetně našich, na přilehlých loukách se pase přes 100 kusů masného skotu skotských plemen, a o vše se stará náš team skvělých zaměstnanců.

Dva hlavní pomocníci

Berry alias Beruška je australský honácky pes a má tento pud velmi silně vyvinutý. Je jí 7 roků a je to srdcařka a ochranářka svého stáda, do kterého zahrnuje zejména nás. Australáci jsou velmi inteligentní psi a zejména na farmě rádi řeší každou situaci sami.

Ragnar je mladý Luisianský leopardí pes a má skvělou povahu. Lovecké pudy tohoto plemene se v něm nezapřou a bude se připravovat na dosledy zvěře. V USA odkud toto plemeno pochází je využívané právě na farmách a bylo k tomu šlechtěné. 

Vysazení dubového lesa Haďůvky

V roce 2022 jsme v rámci programu zalesnění zemědělské půdy vysadili v Komni 3,5 hektaru dubového lesa. Projekt si vyžádal celkem 31.800 sazenic dubu, buku a třešně.

Celou plochu bylo nutné oplotit před škodami zvěře a každoročně je nutné vyžínat traviny v řádcích. Les je pro nás odkaz pro budoucí generace a poděkování přírodě za její dary.

Švestkový sad

V Komni máme i 5 hektarový ekologický švestkový sad, který aktuálně pronajímáme Farmě MLS ze Slovenska. Výsadba švestek je z roku 2009 a čítá 2000 stromů. Největší zastoupení má odruda Gabrovská a Čačanská lepotica.

Rok 2013/2022 obec Komňa

Původní a nový stav zemědělského areálu